Instagram`da kimi takip etmelisiniz? 

Instagram’da ürün pazarlama ile ilgili gelen sorulara hem özelden hem de blog’umdan elimden geldiğince cevap vermeye çalışıyorum. Geçenlerde “instagram’da ürün satıyorum ama kime pazarlamam gerek, dolayısı ile kimi takip etmeliyim?” şeklinde bir soru aldım. Bu yazımda da bu sorunun cevabını sizlerle paylaşmak istiyorum. Instagram’ı eğer kişisel bir hesap olarak kullanıyorsanız kimi takip etmek istediğiniz size bağlı. Ancak, iş amaçlı ürün satışı ve marka tanıtımı gibi amaçlar için kullanıyorsanız, kimi takip etmek istediğinizi çok iyi belirlemeniz gerekiyor. Insanların ilgisi hergün değişiyor, instagram’da da bu böyle. Dolayısı ile ürün ve markanıza bugün ilgi göstermeyen biri daha sonra sizin kendisini takibe almanız ile ürününüze ilgi gösterebilir.

Instagram’da yüksek sayıda kişiyi takip etmenizde fayda var. Bununla ilgili herhangi bir sabit sayı söylemem yanlış olur bu tamamen size bağlı. Ancak, 1000 takipçiniz var ve siz sadece 10 kişi takip ediyorsanız bu profilinizde çok iyi görünmeyecektir. En az 100 kişiyi bu anlamda takip etmenizi öneririm. Instagram’da etkileşim kurabileceğiniz en az 100 kişi bulabileceğinizden eminim.

Aşağıda kimi takip etmeniz gerektiği ile ilgili çeşitli ipuçları görebilirsiniz.

  • Ilginizi çekenleri takip edin

Bu en önemli ipuçlarından bir tanesi. Instagram hesabınız size ait ve onu kullanan sizsiniz. Örneğin takip ettiğiniz kişilerin fotoğraf paylaşımları ile etkileşim oluşturmak istiyorsanız, en azından bu paylaşımların sizin de ilginizi çekecek fotoğraflar olması lazım.

Çeşitli şirketleri, markaları, ünlüleri, fotoğrafçıları, sanatçıları vb takip edebilirsiniz. Eğer sizin keyif aldığınız paylaşımlar yapıyorlarsa onları takip edin.

Aile üyelerinizi, arkadaşlarınızı ve tanıştığınız insanları takip edin. Yeni tanıştığınız insanlar eğer iletişim içinde bulunmak istediğiniz insanlarsa takip edin. Onlarında paylaşımlarını görebilir ve böylelikle iletişim kurabilirsiniz.

  • Örnek olacak iyi kullanıcıları takip edin

Kendi çalıştığınız sektör ile ilgili şirket ve markaları mutlaka takip edin. Eğer başka sektörlerde de güzel ve örnek teşkil edecek paylaşımlar yapan profiler varsa onları da takip edin.

Ne iş yaptıklarını, paylaşımlarını nasıl yaptıklarını ve takipçileri ile nasıl etkileşim kurduklarını izleyin. Uygulamalarını takip edin ve kendi hesabınızda nasıl kullanabileceğinizi düşünün. Instagram kullanmaya yeni başlayanlar için bu çok önemli. Başkalarının instagram’ı nasıl ve ne amaçla kullandıklarını öğrenmeniz çok önemli. Hangi stratejinin çok iyi geri dönüş sağladığını ve hangi uygulamanın başarısız olduğunu görmek kendi hesabınızın başarılı olmasını sağlamak için de size avantaj sağlar.    

  • Zaman zaman müşterilerinizi takip edin

Eğer müşterilerinizden size takip eden, ürünlerinize ilgi gösteren ve ürünlerinizin tanıtımlarını yapan müşterileriniz varsa onları takip edebilirsiniz. Onları takip ederek, etkileşim kurmanız ve onlara önem verdiğinizi göstermeniz çok doğru bir yaklaşım olacaktır. Ancak, yine de kaçtane müşterinizi takip etmeniz gerektiği noktasını düşünmenizi öneririm. Eğer onların da paylaşımları sizin ürün ve markanıza uygunsa takip etmeniz anlamlı olur, ancak çok sayıda ve ilgisiz paylaşımlar yapan müşterilerinizi takip etmeniz gereksizdir.

  • Ortaklarınızı ve İş yaptığınız kişileri takip edin

Eğer başka şirket ve iş yaptığınız ortaklarınız varsa instagram’da onları takibe alabilirsiniz. Bu onlara vermiş olduğunuz desteğin ve dayanışmanın da bir parçası olacaktır.

Peki, Kimi takip etmemeliyim?

Kimi takip ettiğiniz kadar kimi takip etmemeniz konusu da çok önemli. Öncelikle, size takip eden herkesi takip etmeyin. Herkesi takip ederseniz, Instagram hesabınız spam ile dolup taşabilir. Her zaman birini takip etmeden önce kim olduğunu anlamaya çalışın. Bio kısmında hakkında ne yazdıklarını okuyarak kısaca bilgi sahibi olmaya çalışın. Fotoğraf paylaşımlarına, etkileşimlerine, en son ne zaman paylaşım yaptıklarına bakın ve yazmış olduğu yorumları inceleyin. Kaç tane paylaşım yaptıkları da hesaplarını ne kadar aktif kullandıklarının bir göstergesidir.

Sizi takip edenleri follow for follow taktiği ile takip etmekten kaçının. Birçok kullanıcı kendilerini takip etmenizi ve size de karşılıklı olarak takip edeceklerini söylerler. Eğer tanıdığınız biri ise, takip edebilirsiniz ancak sıradan birileri ise hiç uğraşmayın derim. Bu gibi insanlar genelde takipçi sayılarını arttırmaya çalışan ve sizin ürün ve markanız ile yakından ve uzaktan ilgisi olmayan kullanıcılardır. Bunlardan uzak durun.

Instagram’da kimi takip etmeniz gerektiği konusunda seçici olun. Takip ettiklerinizin paylaşımlarını instagram’da gördüğünüz için birçok paylaşım karşınıza çıkacaktır. Dolayısı ile bakmış olduğunuz içeriğin sizin yaptığınız işle ilgili ve bakmaya değer olması gerekir. Markanız ile etkileşim içerisinde bulunmuş ve kendi paylaşımları ile de sizi destekleyecek kişileri takip edin.

Aynı zamanda takip ettiğiniz kişileri zaman içerisinde (unfollow) takipden de çıkarabilirsiniz. Bu konuda cesur olun. Ben de kendi hesabımda zaman zaman takip listemi yeniden gözden geçiriyorum ve yukarı da bahsettiğim şekilde olanları takipten çıkarıyorum.

Ancak, sırf takipçi kazanmak için birilerini takip edip, daha sonra onlar sizi takip etmeye başlayınca onları takipten çıkarmayın, bu hiç etik değil çünkü.

Instagram’da kimi takip etmeniz ve kimleri takip etmemeniz gerektiği ile ilgili çeşitli ipuçları vermeye çalıştım ancak asıl reçete sizin elinizde. Takipçi seçmek tamamen size, işinize ve Instagram stratejinize bağlı bir süreç. Hangi paylaşımları görmek istediğinize ve kimlerle etkileşim kurmak istediğinize bağlı.

Instagram tamamen ilişki kurmaya bağlı ve takip ettiğiniz kullanıcılarda bu ilişkinin bir parçası olacak kullanıcılardır.

Instagram danismanlik hizmeti duyuru

One Response

  1. Uğur Uğurcan 19 Eylül 2014

Leave a Reply