Infografik’ler satışları arttırmak için nasıl kullanılır ?

infografik nedir3İnfografik’ler uzun yıllardır değişik sektörlerde bilgi içerikli grafikleri paylaşmak için kullanılmakta olan etkili bir bilgi paylaşım aracı. Son yıllarda Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarının gelişmesi ile değişik verileri paylaşmak için kullanılan bir araç haline geldi. İnfografik’in tanımına bakacak olursak,ingilizcesi “Information graphics” olan infografik, bilgi ve verilerin görseller ile paylaşıldığı bir araç olarak populer bir şekilde kullanılıyor. Paylaşılan grafikler, karışık bilgilerin, net ve hızlı bir şekilde işaretler, haritalar, teknik bilgiler ile paylaşılmaktadır.

İnfografik’ler karmaşık, sıkıcı ve göz yorucu bilgilerin insanların dikkatini çekecek biçimde sunulması olarak da tanımlamak mümkün. Bilgileri, sıradan ve normal bir dil ile paylaşmaktansa, bu çeşit bir paylaşım ile sunulması çok etkili olacak ve aynı zamanda sosyal medya platformlarında daha çok paylaşılabilecektir. Dolayısı ile web sitenizin sahip olduğu içerikleri ve verileri infografik ile paylaşmak web sitenize daha çok trafik çekecektir.

Peki, İnfografikleri satışlarınızı arttırıcı bir araç olarak kullanabileceğini biliyormuydunuz?

Paylaşımları kolay olacak şekilde düzenleyerek ve etkili dönüşüm yolları oluşturarak infografikleri, satışlarınızı arttıracak bir araç olarak kullanabilirsiniz. Bu nasıl oluyor?

1) Müşterilerin dikkatini çekecek teklifler hazırlayın.

Satışlarınızı nasıl gerçekleştiriyorsunuz? Ücretsiz ürün tanıtımları mı yapıyorsunuz? Müşterilerinize Ücretsiz deneme imkanları mı sunuyorsunuz?

Mevcut hazırlamış olduğunuz tekliflerden birini ele alarak işe başlayalım. Konu ile ilgili önemsiz bilgileri, değişik istatistikleri ve ilginç bilgileri paylaştığınız infografik ile gösterecek şekilde bir araya getirin. .

Bu bilgilerin neler olacağı ve ne şekilde elde edileceği ise tamamen sizin hizmet ve ürünlerinize bağlı olarak değişiklil gösterecektir.

2) Infografik oluşturun.

Infografikler, dikkat çekici bir tasarım ile daha çok kişiye ulaşacakk ve o şekilde paylaşımı mümkün olacaktır. Bir tasarımcınız olmayabilir ama internette bu hizmeti ücretsiz de olabileceğiniz birçok hazır tema sunan web siteleri bulabilirsiniz.

Ürün ve hizmetleriniz hakkında toplamış olduğunuz bilgileri, sisteme girmeniz yeterli, dikkat çekecek bir infografik oluşturduğunuzu gördüğünüzde siz de şaşıracaksınız.

3) Infografiklerinizi paylaşmak için blog oluşturun.

Artık, ürün ve hizmetlerinizi paylaşabileceğiniz bir infografiğiniz var, bunu insanların kolayca ulaşabileceği ve paylaşabilecekleri bir ortamda sunmanız gerekiyor. Blog oluşturarak infografik’lerinizi takipçileriniz ile paylaşabilirsiniz. Infografik’leri paylaştığınızda fazla açıklayıcı yazı yazmanızı da gerek yok, zaten tüm anlatmak istedikleriniz açık bir şekilde infografik’te paylaşılmış olacak. Sadece İnfografiğin ne ile ilgili olduğunu kısaca üst kısımda belirtmeniz yeterli.

Paylaşacak olduğunuz infografiğe başlık verirken 2 şeye dikkat etmeniz gerekiyor.

1-    İnfografiğinize ulaşmak isteyen insanlar için başlık kısmına anahtar kelimeler ekleyin ve arama motorlarında bulunma olasılığınız artmış olsun.

2-    Sosyal medya’da paylaşmak isteyenler, infografiğinize ait linki tıklayarak arkadaşları ile paylaşmak isteyeceklerdir.

4) Müşterilerin size ulaşması kolay olsun.

Web siteniz olmayabilir ancak web sitenizi kısaca tanıtacağınız bir ana sayfa sayesinde müşterileriniz iletişim detaylarını bir form doldurarak sizin kendilerine ulaşmanızı isteyebilirler.

Dolduracakları her form veya bırakacakları her iletişim bilgisini satışlarınızı arttırmak için bir olarak kullanabilirsiniz.

Mevcut web siteniz sayesinde, İnfografiğinize direk link vererek web sitenize de yönlendirebilir ve böylece ürünlerinize görmelerini sağlayabilirsiniz.

5) Kullanıcılara infografik’leri kendi sitelerinde paylaşmaları için kod verin.

İnfografikler ancak daha fazla paylaşım ile daha çok kişiye ulaşacak ve hatta viral olacaktır. Web sitesi olan kullanıcıların Infografik’lerinizi kolay bir şekilde kendi sitelerinde paylaşmaları için onları kod verecek şekilde infografiklerinizi oluşturun. Bu kod, text olarak infografiğinizin altında bulunabilir.

6) Sosyal Medya’da Paylaşın.

Artık sosyal medya paylaşım butonları web sitelerinin olmazsa olmazı.  Kimi web sitelerinde, sosyal medya paylaşım butonları hazır bir şekilde bulunmaktadır. Eğer sitenizde bu butonlar yoksa ilk işiniz bunları ekleyecek bir eklenti oluşturmanız.

İnsanlar için ne kadar kolay bir paylaşım kolaylığı sunarsanız, sadece infografikleriniz değil, diğer tüm paylaşımlarınız kolay bir şekilde daha çok kişiye ulaşacaktır.

Görsel: Customer Magnetism

Leave a Reply