Hashtag nedir ve Sosyal Medya`da nasıl kullanılır?

Hashtag nedir?

2007 yılında Twitter’ın kurulması ile beraber sosyal medya’da ve gençler arasında  fenomen gibi yayılan ve aktif bir şekilde  kullanmaya başlağımız ardından diğer sosyal medya platformlarında da hızlıca yayılmaya başlayan ve (#) sembolü ile ifade edilen sözcükler veya söz öbeğidir. Bugün ayrıca, Facebook, Pinterest, Tumblr, Instagram, Google+ ve Vine gibi sosyal medya kanallarında çok sık kullanılan, yazılı ve görsel medya’da etkili olan hashtag’ler etkin bir iletişim sağlamak için artık sosyal medya iletişiminin vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Günümüzde, sosyal medya kullanıcıları iletişim kurmak, içerik paylaşmak ve de etkileşim oluşturmak için aktif bir şekilde hashtag kullanırken, kimi kurumsal şirketler ise hala hashtag’in ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını merak ediyor.

İlk önce bakıldığında karışık gibi görünsede bugün hemen hemen TV’de haber saatlerinde, tartışma programlarında, spor programlarında, reklamlarda ve dizilerde karşımıza çıkan bu yeni iletişim ve etkileşim aracı, ilgili haberleri, ürünleri ve daha birçok içeriği kolayca bulmamızı sağlıyor.

Hashtag nasıl kullanılır?

Hashtag’ler içerikleri paylaşımlarınıza özel kelimelerle eklemenizi sağlar. Sizin paylaşmış olduğunuz özel kelimelerle ilgilenen diğer kullanıcılarla sizi daha da yakın hale getirir.  Hashtag oluşturmak için  # sembolünü oluşturduğunuz özel kelimenin önüne boşluk bırakmadan koyun. Genel’de cümle başlarında veya ortasında kullanılan hashtag’lere tıkladığınızda, hangi sosyal medya platformunda iseniz o platform içerisindeki diğer benzer içeriklere ulaşmanız böylece mümkün olacaktır. Örneğin, sıkı bir Apple hayranısınız ve iPhone 5 almak istiyorsunuz. #iPhone5 şeklinde bir hashtag oluşturarak herhangi bir sosyal medya platformunda paylaştığınız, en güncel iPhone 5 fiyatlarına, iPhone 5’in nerede satıldığına ve iPhone5 kullanımı ile ilgili başka kullanıcılarının yorumlarına kolayca ulaşabilirsiniz.

Paylaşmış olduğunuz içerikte çok fazla hashtag eklemeyin, bu durum içeriğinizin spam oluşturmasına neden olacaktır. Araştırmalara göre 2 ve daha fazla hashtag’e sahip twitlerde etkileşim düşmektedir.

twitter hashtag kullanimi

#Çokuzunhashtagoluşturmayın: Hashtag’lerini kısa, öz, akılda kalıcı ve söylemesi kolay olsun. Eğer birden fazla iletişim kanalında aynı hashtag kullanacaksınız,  kullanılacak kelime ve karakter sınırlamasına dikkat edin. Eğer başlığı uzun bir etkinlik için hashtag oluşturacaksınız, etkinliğin baş harfleri ile hashtag oluşturabilirsiniz.

Kullanacağız hashtag için önceden araştırma yapın. Paylaşmayı düşündüğünüz hashtag’in daha önce nerede ve hangi konuda kullanıldığını görmeniz açısından faydalı olacaktır.

Neden Hashtag kullanmalıyım?

Kabul edin veya etmeyin, hashtag’ler bugün sosyal medya iletişiminin ve dijital pazarlamanın önemli bir parçası haline geldi. Sosyal medya kullanıcılarının %71’i bugün hashtag kullanıyor. Araştırmalara göre, hashtag kullanıcılarının %43’ü faydalı olduğunu paylaşırken, %34’ü de ilgilendikleri konuları, markaları ve şirketleri takip etmek için kullanıyor.

 

5 Comments

  1. Birsen Karatekeli 11 Şubat 2015
    • admin 18 Şubat 2015
  2. serkan 27 Mart 2015
  3. admin 29 Mart 2015
  4. tuğba çelik 8 Eylül 2016

Leave a Reply