Facebook’da 2015 yılı ile Gelen Değişiklikler Neler?

Facebook'da 2015 yılı ile Gelen Değişiklikler NelerEkim 2014 yılında yaklaşık yarım milyar kullanıcı Facebook’da şirket sayfalarını ziyaret etti. Facebook sayfalarını doğru kullanan şirketler bu platformun müşterileri ile iletişimlerini arttırdığını ve de bulunma kolaylığı sağladığını çok iyi biliyorlar.

Aynı şekilde Facebook yönetimi de, sayfaların hem kendileri hem de işletmelere ulaşmak isteyen Facebook kullanıcıları için çok önemli olduğunun farkındalar. Dolayısı ile hem daha iyi kullanıcı deneyimi sunmak hem de yeni bir takım özellikler eklemek için Facebook sürekli geliştirmeyi kendine ilke edinmiş durumda.

Sayfa yöneticilerinin bilmesi gereken ve Facebook’da 2015 yılı ile gelen değişiklikler neler? aşağıda bulabilirsiniz.

Satış ve Tanıtım Paylaşımları Kalkıyor

Facebook’un yapmış olduğu araştırmaya göre Facebook kullanıcıları tanıtım paylaşımları görmek istemiyorlar. Tanıtım paylaşımları darken aşağıdakiler göz önünde bulundurulacak

  • Kullanıcıları bir uygulama indirmeye veya direk olarak birşeyler satın almaya zorlayan paylaşımlar
  • Kullanıcıları bir çekiliş veya tanıtım yarışmasına zorlayan paylaşımlar
  • Reklamlarda kullanılmış olan içeriğin aynı şekilde paylaşılması

Facebook üzerinden satış ve tanıtım çalışmalarının değişeceği bir döneme giriyoruz. Şirket sayfaları hala potansiyel ve normal müşteriler ile etkin bir iletişim kurma ve ürün  ve hizmetlerini pazarlamada başarılı bir şekilde kullanılmaya devam ediyor ancak eğer ürün ve hizmet satacaksanız veya tanıtımını yapacaksanız Facebook’a normal reklam vermeniz gerekiyor.

Sayfalara Girişlerde Beğen Özelliği Kalkıyor

Şirketler, sayfalarında takipçi sayısı arttırmak ve sayfalarına giriş yapabilmek için kullanıcıların önce sayfayı beğenmelerini şart koşan uygulama geliştiriyorlardı. Bu sayede hem kullanıcı sayısı artıyor hem de kullanıcılara özel indirimler, ücretsiz hediyeler ve kuponlar vererek ödüllendiriyorlardı. Kasım 2014’ten itibaren Facebook’da böyle bir uygulama kullanmak yasal değil.

Kullanıcı sayısı arttırmanın en önemli yöntemi olarak, kaliteli ve günlük içeriklerin paylaşılması gerekiyor. Facebook kullanıcılarına, faydalı bilgiler verdiğinizi ve özel paylaşımlar yaptığınızı göstererek fan sayısı arttırılabilir.

Facebook Arama ve SEO

Facebook, Aralık ayında yapmış olduğu duyuruda daha önce yapılan paylaşımların aramalarda yer alacağını duyurdu. Yapacak olduğunuz arama ile belki başka bir arkadaşınız ile beraber çekilmiş olduğunuz fotoğraflara ulaşmanız münkün olacak veya aramış olduğunuz gazete haberine de aynı şekilde ulaşabileceksiniz.

Facebook, kullanıcılar tarafından yapılan paylaşımlar için SEO çalışmasını tamamladı. Google’a benzer olan bu özellik sayesinde Facebook’u kullanan şirketler daha çok içerikğe ulaşacakları için şanşlı konumdalar. Marka ve Şirket sayfalarını büyütmek için yapacak oldukları paylaşımlarda SEO’yu da göz önünde bulundurarak kullanıcıların arayabilecekleri kelimelere göre paylaşım yapmaları gerekiyor.

Harekete Geç Tuşu (Call-to-Action)

Facebook şirket sayfalarına yedi tane harekete geç (call-to-action) tuşu ekliyorç Sayfa yöneticileri sayfanın en üstüne bu tuşu ekleyebilecek. Bu tuşların amacı hem etkileşimi arttırmak hem de satış ve tanıtım çalışmalarına katkıda bulunmak. Bu tuşlar, satın al, bize ulaşın, Uygulamayı Kullanın, Oyun Oynayın, Satın Al, Uye ol ve Video İzle tuşları olacak.

Tuşlar sayesinde web sitesine daha çok trafik çekmek de mümkün hale geliyor. Aynı zamanda şirket ve markalar amaçlarına uygun bir şekilde kullanıcılarla etkileşim oluşturabilecekler.

Facebook’u pazarlama aracı olarak kullanmak birçok işletme için çok önemli ve çok ciddiye alınması gereken bir konu. Facebook’un duyurmuş olduğu yeni özellikler ile sayfa yönetimleri için tanıtım çalışmalarını ve kampanyalar düzenlemek için profesyonel bir ekibin çalışması gerekiyor. Son olarak, Facebook sayfaları doğru olarak yönetildiği zaman şirketlere fayda sağlayacaktır.

Sizler bu değişiklikler için neler düşünüyorsunuz? Facebook sayfaları’nda yapılacak olan bu değişiklikler sizin marka ve şirketinizi nasıl etkileyecek? Aşağıda paylaşırsanız çok sevinirim.

Leave a Reply