Bireyselci Yeni Gençlik Akımı: Selfie

Sosyal Medya platformlarının mobil cihazlarda gelişimi ile beraber özellikle facebook ve twitter kullanıcıların birbirinden değişik akımları ortaya çıkarmalarına ve paylaşımlar yapmalarına olanak tanıdı.
worst-selfie-650x0
Dünya’da Mobil telefon kullanıcıların sayısının artışı ile beraber, özellikle fotoğraf paylaşımı sosyal medya platformlarına trafik sağlayan ve internet kullanıcıların vazgeçemedikleri bir fenomen haline geldi. Sosyal medya’da paylaştığımız fotoğrafları genelde yanımızda bulunan birine veya tanıdıklarımıza çektirir o şekilde paylaşırken son dönemde teknoloji kuşağı olarak bilinen Y kuşağı yeni bir akım ortaya çıktı. Adı: Selfie.
selfie
Başlarda banyo, lavabo veya ev girişlerinde bulunan ayna karşısında kendimizi görmek istediğimiz değil de göstermek istediğimiz şekilde fotoğrafımızı kamera veya akıllı telefon ile çekerek sosyal medya’da paylaşmamızla başlayan bu akım’a birçok ünlüde katıldı. BBC’nin paylaştığı haberde İlk defa 2002 yılında Avustralya’da bir form ortamında kullanılan kelime flickr, facebook ve instagram gibi platformlarda yapılan paylaşım ve kullanımların artmasının ardından kasım ayı’nda Oxford sözlüğü tarafından da literatüre eklenen kelimelerden biri oldu.
 
Kimler Bireyselci
 
Herkes. Evet özellike genç teknoloji kuşak bireysel fotoğraflarını çekip sosyal medya’da paylaşıyor. Çünkü 18-34 demografik yaş aralığında bulunan gençler genelde akıllı telefon kullanıyorlar ve bu paylaşımların gençler arasında yaygınlaşmasının bir nedeni.
Kimileri, vucudunun tamamı görünecek şekilde fotoğraf paylaşımı yaparken, kimileri de sadece kol ve vucudunun bir kısmı görünecek şekilde paylaşım yapıyor. Tabi bunlara ek olarak birbirinden farklı Selfie çekim teknikleri de tamamen kişinin üretkenliğine bağlı olarak değişiyor.
 
Peki, İnsanlar Neden Selfie Paylaşımlar Yapıyor?
 
Açıkcası bununla ilgili yapılan bir araştırmaya henüz rastlamadım. Herkesin bireysel olarak fotoğraflarını çekip paylaşma nedeni birbirinden farklılık gösteriyor.
 
1- Olabildiğince çok kişinin dikkatini çekmek.
 
İnsan olarak dikkat çekmekten hoşlandığımız bir gerçek. Sosyal ortamda arkadaşlarımız ve takipçilerimizden aldığımız beğeni ve iltifatların ise ego’muzu yükselttiği de diğer bir gerçek.
 
2-Kendini Beğenme.
 
Kendini beğenmişlik de gençler arasında özellikle bireysel fotoğraf çekme akımı olarak ortaya çıkan ve dikkat çeken diğer bir neden. Tabii, akıllı telefon  kullanımının etkisi de bu paylaşımı kolaylaştıran bir unsur ancak özellikle lise ve kolej öğrencileri arasında yaygın olan bu akım, bu yaş aralığındaki gençlerin kendilerini beğenme duygusundan ortaya çıkıyor.
 
3- Gösteriş Merakı.
 
Elde etmiş olduğumuz başarıları ve sahip olduğumuz değerli şeyleri gösteriş yapmak için kullanmak insan doğasının bir gereği. Eğer kendinizi iyi hissediyor veya iyi göründüğünüzü düşünüyorsanız ve telefonunuz ulaşabileceğiniz kadar kısa mesafede ise, selfie paylaşım yapmak kaçınılmaz olacaktır.
 
4-Belirli Kişilerin Dikkatini Çekmek.
 
Özellikle lise ve kolej öğrencilerinin sosyal medya’da takip ettikleri kişilere ulaşmak için kullandıkları ve onların dikkatini çekmeye çalıştıkları bir yöntem diyebiliriz. Gerçek hayatta ulaşmanın neredeyse imkansız olmasından veya ulaşsa utancından konuşamayacağı kimselerle iletişim kurma ihtiyacından kaynaklanan bir sebep. Akıllı telefonların gelişmesi ve kullanım yaygınlığı yeni dönemde iletişim kurma yöntemlerine bu şekilde etki edebiliyor.
 
5- Can Sıkıntısı.
 
İş ortamında, ders çalışırken, otobüs beklerken, okulda ders dinlerken neredeyse sıkılmayan yoktur. Doğru. Kimi insanlar da yapacakları başka birşey olmadığı için bireysel öekimler yaparak sosyal medya da paylaşıyorlar. 
 
Çünkü Sosyal Medya Eğlenceli
 
Sosyal Medya platformları artık sosyal hayatında da vazgeçilmez bir parçası. Dolayısı ile bireysel fotoğraflar çekerek arkadaş, eş, dost ve tanıdıklarla bireysel çekim paylaşımı yapmakda bunun bir parçası. Dolayısıyla kimi selfie’lerin paylaşım yapmaları için yukarıda sayılanlar gibi nedenleri olmasına gerek yok. Herkes keyfine göre ve canının istediği gibi paylaşım yapabilir.
 
Selfie Çekimler için kullanışlı uygulamalar
 

Dünya üzerinde 5 milyar kişiden fazla akıllı telefon kullanıcısının olması selfie’ci gençliğinde artışında önemli bir unsur. VentureVillage’deki haberde selfie çekim yapan gençlerin kullandıkları en popüler 10 uygulama paylaşılmış.

Ben de sizlerle en çok kullanılan iki tanesini aşağıda paylaşıyorum.

Instagram: Instagram tamamen akıllı telefonlar üzerinden çalışan big uygulama. Kullanıcıların, artistik pozlarla beraber birbirinden değişik renk filtreleri ile renkli fotoğraf çekip paylaştıkları bir uygulama.
Snapchat: Snapchat kullanıcıların video ve resim paylaşarak sohbet etmelerine olanak sağlayan bir platform.
 
THY’de Reklam Filminde Kobe ve Messi’de Selfie
 

Geçtiğimiz hafta Türk Havayollarının marka elçileri dünyaca ünlü iki sporcu yıldız messi ve kobe bryant ile çektiği ve uçuş ağının genişlediğinin ve dünyanın 170’den fazla ülkesine seferlerin yapıldığının tanıtıldığı reklam filminde de iki yıldız arasındaki rekabet selfie çekimler ile daha da renklenmiş.

Türk Havayollarının dünyanın en fazla yere uçan havayolu özelliğinin paylaşılması güzel bir fikir. Ayrıca THY, “Globally Yours” olan sloganını bu reklam filmi ile “Widen Your World” olarak değiştirdiğini de duyurdu.

Untitled
2014 yılında selfie akımının artacağı kesin. Hatta paylaşım yapan yaş ortalamasının da yükseleceği kanaatindeyim.
kobe
messi2
Peki siz ne düşünüyorsunuz? Siz de selfie’cilerden birimisiniz? yoksa onlara gıcık mı oluyorsunuz, düşüncelerinizi aşağıda benimle paylaşırsanız sevinirim.

Leave a Reply