4 adımda Instagram’da satışları arttırmanın incelikleri

4 adimda instagramda satislari arttirmanin incelikleriGörsel paylaşımların etkisinin oldukça yüksek olduğu bilenen bir gerçek. Dolayısı ile Instagram, Vine, Snapchat ve diğer popüler uygulamalarda gün be gün kullanıcı sayılarını arttırmaya devam ediyor. Diğer platformlara kıyasla Instagram 300 milyondan fazla aktif kullanıcı sayısı ile çok ciddi bir büyüme gösterdi.Günlük ortalama 70 milyon paylaşım yapılması da bunun bir kanıtı elbette.

Her ne kadar Instagram yukarıda saydığım uygulamalardan ve diğer sosyal medya platformlarından çok daha hızlı bir büyüme gerçekleştirsede, Instagram üzerinden satışları arttırmak için hala bir takım pazarlama stratejileri eksik diye düşünüyorum. Instagram üzerinden satışa başlamadan önce Instagram’da nasıl satış yapılır konulu yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Aşağıda Instagram’da satışları arttırmanın inceliklerini üç adımda anlattığım yazımı bulabilirsiniz.

1- Link Paylaşımlarınızı Farklılaştırın

Instagram kurulduğu günden bu yana platform üzerinden bio kısmı hariç link paylaşımına izin vermiyor. Dolayısı ile Instagram paylaşımlarının sitenize ne kadar trafik sağladığı öğrenmek oldukça güç. Ayrıca, bio kısmında yazmış olduğunuz web sitesi adresinizi de kullanıcılara kısa bir süre sonra unutada biliyorlar. Ancak TinyURL veya Bitly üzerinden oluşturacağınız linkleri Instagram bio kısmına koyduğunuzda sitenize gelecek trafik buradan takip etmeniz biraz karmaşık da olsa mümkün.

Instagram’da websitesi link paylaşımı ile ilgili diğer bir yöntem ise kullanıcıların direk görebileceği ve aksiyon almalarını kolaylaştıracak bir yer olan “Konum özelliği”nin bulunduğu yere web sitesi isminizi yazmanız, böylece kullanıcılar web sitenizin adresini sürekli görmüş olacaklar.

2- Müşterilerinizi Ana sayfanıza yönlendirmeyin

Instagram üzerinden satın alma özelliği henüz aktif olmadığı için sadece ürün fotoğraf ve video’larını paylaşmak mümkün. Satış yapmak için müşterilerinizin web sitenize gitmeleri gerektiğiden web sitesi linki paylaşılıyor.

Web sitelerinin ana sayfasına yönlendirilen müşteriler genel de satış yapmayabiliyorlar. Bunun yerine müşterilerin ilgilendikleri ürünlerle ilgili web sayfalarına yönlendirilmeleri satış rakamlarının artmasını sağlayacaktır. Paylaşım yaptığınız fotoğrafların alt kısmına müşterilerinizin satın alma yapacakları ve ürünün bulunduğu web sayfa adresini yazmanız da fayda var.

Instagram mobil bir uygulama dolayısı ile müşterilerinizde çoğunlukla mobil cihazlardan sitenizi ziyaret edecektir. Dolayısı ile web sitenizin mobil telefonlara uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

3- Parti uygulamalar kullanın

Eğer ürünlerinizin satışını yapacağınız bir web sitesi veya müşterilerinizi yönlendireceğiniz bi rana sayfa yoksa o zaman satış yapmanızı ve ödeme almanızı kolaylaştıracak 3. parti diye adlandırılan uygulama ve platformları kullanabilirsiniz. Türkiye’de benimde daha önce paylaştığım Shopinstar.com bununla ilgili güzel bir örnek. Global anlamda ise LiketoKnow ve Like2Buy isimli araçları kullanabilirsiniz.

Like2Buy ile profiliniz de özel bir URL paylaşmanız gerekiyor. Bu URL kullanıcıları Instagram’da tüm satışını yaptığınız ürünlerin bulunduğu bir sayfaya yönlendiriyor. Yönlendirildiğiniz sayfada bulunan tüm paylaşımlarda web sitenizdeki ürünlerle bağlantılı olduğundan satış yapmanız mümkün hale geliyor. Bu uygulamayı kullanabilmek için Instagram hesabınızı Like2Buy’a link yapmanız gerekiyor.

LiketoKnow uygulamasında ise eğer bir kullanıcı paylaşmış olduğunuz ürün fotoğrafını beğenirse, LiketoKnow o kullanıcıya ürünü satın alabileceği linki email olarak gönderiyor.

4- Instagram Reklamları

Her ne kadar Instagram’da reklam vermek herkese açık olmasada, Instagram hesabınızda reklamları görmeye başlamışsınızdır diye düşünüyorum. Çoğu şirket sosyal medya’da reklam vermekten uzak dursa da sponsorlu içeriklerin satışlara etkisi büyük.

Eğer işletmeler, markalar Instagram paylaşımlarının daha çok kişiye ulaşmasını istiyorsa sponsorlu içerikleri düşünmenizi tavsiye ederim.Tabi öncelikle Instagram reklamlarının herkese açık olması ve reklam vermenin de marka ve kurumların pazarlama hedefleri ile örtüşmesi gerektiğinin altını çizmek istiyorum.

Sponsorlu içerikler yukarıda da saydığım özellikler uygulandığında ileride satışların artmasını sağlayıcı bir faktör olacaktır.

Peki sizin instagram’da ürün sattığınız bir kurum hesabı var mı? Paylaşmış olduğunuz içeriklere websitesi linklerini nasıl ekliyorsunuz? Yorum kısmında benimle paylaşabilirsiniz.

 

Leave a Reply