Whatsapp hakkında bilinmesi gereken 8 gerçek

whatsapp hakkinda 8 gercekFacebook son 10 yılın en büyük satın almalarından birini gerçekleştirerek 19 milyar dolar karşılığında son yılların en hızlı büyüyen mobil odaklı sosyal mesajlaşma uygulaması olan whatsapp’ı satın aldığı haberini daha önce paylaşmıştım. Ödenen paraya bakıldığında, 10 milyar dolar ile Chelsea Futbol takımı satın alınabilir ve ingiliz bankası olan Llyods’un borcu ödenebilirdi.

Daha beş yılını bile doldurmamış olan bir şirket için gerçekten yüksek bir değerleme. Bu satın alma ile Whatsapp kurucuları olan Brian Acton ve Jan Koum milyarderler listesine adlarını yazdırmış oldular.

Yüksek değerleme ile artık Facebook’un olan Whatsapp hakkında ilginç bilgileri aşağıda görebilirsiniz.

1-Ocak 2014’e kadar Whatsapp kullanıcıları 50 milyar günlük mesaj gönderiyorlardı.

2- Nisan 2013’de Google’ın şirketi satınalacağı silikon vadisi kulislerinde konuşulurken. Ancak Whatsapp kurucuları bunun kolay olmayacağını göstermişlerdi.

3-Whatsapp kurucularından Brian Acton  ve CEO Jan Koum Whatsapp’ı kurmadan önce yaklaşık 20 yıldır Yahoo’da beraber çalışıyorlardı.

4-Whatsapp uygulaması uygun fiyata görüşme sağladığı için  özellikle geniş ultra-ortodox musevi aileler arasında çok yaygın bir uygulama olarak kullanılıyor. Ancak, uygulamanın kontrol edilememesinden dolayı da topluluk kaygı içerisinde. Daha önce yasaklanması bile gündeme gelmiş.

5-Whatsapp’ın aylık 450 milyon, günlük ise 320 milyon aktif kullanıcı sayısı olduğu biliniyor. Facebook’un ise 2013 sonunda 1.23 milyar aylık kullanıcısı vardı.

6-Satınalmaya göre, Facebook her bir whatsapp kullanıcısı için $42 ödedi.

7-Kuruculardan Brian Acton’un geçmişine bakıldığında daha önce Twitter ve Facebook’a yapmış olduğu iş başvurularından ret aldığı görünüyor.

8-Whatsapp, uygulama adını zekice konumlandırmış. Ingilizce uygulama kelimesinin kısaltılması olan “app” ile yine ingilizce “nasılsın” anlamına gelen “whats up?”

Kaynak: London Loves Business

Leave a Reply