Video izlenme süresini arttırmak Instagram için neden bu kadar önemli?

Video izlenme süresini arttırmak Instagram için neden bu kadar önemliInstagram kullanıcıları artık 1 dakikaya kadar video paylaşımı yapabilecekler.

Daha önce 15 saniye’ye kadar video paylaşımına izin veren Instagram rakipleri Snapchat ve Youtube’dan kullanıcı çekmeyi amaçlıyor.

Facebook’un sahibi olduğu Instagram geçtiğimiz Salı günü bu özelliğini blog’u üzerinden duyurmuş ve 60 saniye uzunluğundaki video paylaşımını test etmeye başladığını, ayrıca önümüzdeki aylardan itibaren bu özelliğin herkes tarafından kullanılacağını paylaşmıştı.

Peki, Video izlenme süresini arttırmak Instagram için neden bu kadar önemli?

Video’lar tüm sosyal medya platformları için yükselen bir öneme sahip. Instagram tarafından yapılan açıklamada son 6 ay içerisinde kullanıcıların izlemiş oldukları video sayısı %40 artış gösterdi, video izlenme sayısının artması daha çok gelir anlamına geliyor.

Ayrıca, geçtiğimiz ay içerisinde Instagram video paylaşımlarında beğeni sayısını değil de izlenme sayısını göstermeye başlamış ve böylece popüleritesini arttırmayı başarmıştı.

Yukarıda paylaştıklarıma ek olarak sosyal medya şirketlerinin video’ya olan yatırımlarının arkasında aşağıdaki nedenleri sayabiliriz;

  1. Emarketer’a göre geçtiğimiz yıla oranla, %28.5 yükselişle Amerika’da bu sene dijital video reklamlarına 9.59 milyar dolar harcandı. Mobil video reklamcılığında ise harcanan miktarda %47’lik bir artış görüldü. Bunun sebepleri arasında özellikle instagram’ın mobil uygulama olmasının büyük sebebi var.
  2. Global olarak 400 milyonu aşan kullanıcı sahip Instagram’da kullanıcı sayısı her geçen gün artıyor.. Yine Emarketer’a göre sadece Amerika’da 2017’ye kadar kullanıcı sayısının %15 artması öngörülüyor ve ayrıca yine bu öngürüler arasında Amerika’da sosyal medya platformu kullanıcılarının %51.8’inin Instagram hesabı olacak. Bu rakamların yeni kuşak kullanıcıları etkilemek ve müşteriye dönüştürmek için reklamcıların ağzını sulandırdığı bir gerçek.
  3. Kendi platformu üzerinde de video izlenme oranını arttırmak üzere gelişmeler yapan Facebook için de Instagram’ın gelir modeli oluşturmak çok büyük önem arz ediyor. Emarketer’a göre 2016 yılında küresel olarak Facebook mobil reklam gelirlerinin %9.5’inin Instagram’dan geleceği öngörülüyor. Önümüzdeki yıl ise bu oranın %14’e çıkacağı tahmin ediliyor.

Facebook, canlı yayın ve 360 derece video özellikleri ile kendi platformunda da video hizmetini geliştirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz Kasım ayında, Facebook 500 milyon kullanıcısından günlük olarak 8 milyar video görüntülemeye ulaştığını paylaşmıştı.Türkiye için net rakamlar belli olmasa da benim de izlenimlerime göre Instagram ve Facebook üzerinde kullanıcılar daha çok video paylaşımına yönelmiş durumda ve 15 saniyelik sürenin 60 saniye’ye çıkarılmış olması birçok Vlogger’ı da memnun edecek gibi görünüyor.

Bu arada Twitter yakın zamanda reklam verenlere video twitlerini kullanıcıların zaman tünelinde üst sırada gösterme özelliğini tanıtmışken, fotoğraf ve video özelliklerini birleştiren Snapchat’de marka ve kurumları kendine çekmek için yoğun çaba gösteriyor.

Sonuç olarak, dijital dünyada bu yıl ve 2017 yılı video reklamlarının paylaşılması ve izlenmesine yapılacak yatırımlar, gelişmeler ile hareketli geçeceğe benziyor. Google’ın 2005 yılında 1,6 milyar dolara satın aldığı Youtube’un yeni özellikler duyurarak Pazar payını korumaya çalışacağı ve hatta arttırmayı hedefleyeceği de beklentiler arasında. Bu durum video reklamlarına yapılan harcamaları ve kullanıcıların daha çok video izlemeye yönlendirilmesini de beraberinde getirecektir diye düşünüyorum.

Peki, sizler sosyal medya platformlarının video izlenmesine yönelik yaptıkları yatırım çalışmalarını nasıl buluyorsunuz? Instagram’da video paylaşımı süresinin 60 saniye olması sizi nasıl etkiliyor? Video izlenmesi ve video reklamlar sizler ve kurumunuz için ne kadar önemli? Aşağıda yorum kısmında benimle paylaşırsanız çok sevinirim.

 

One Response

  1. Fatih 1 Nisan 2016

Leave a Reply