Pinterest, promoted pins ile reklam gelirlerini arttırmaya kararlı

Pinterest, promoted pins ile reklam gelirlerini arttırmaya hazırlanıyor. Wall street Journal’ın paylaşmış olduğu rapora göre, şirket 2014’ün ikinci çeyreğinde promoted pins ile reklam satışına başlıyor. Paylaşılan bilgiye göre, pinterest kullanıcıların ilgisini çekebilecek reklamlar yayınlayacak.

Yeni reklam modeline göre, kullanıcılar odalarına astıkları posterler gibi kendi panolarında da bu reklamlara yer verebilecekler. Şirket, bu reklamlar için ödeme yapabilecek bir grup seçkin pazarlama yöneticisi ile işe başlayacağını planlıyor.

Bu reklamlar, aynı zaman da masaüstü ve mobil platformlarda da görülebilecek. Pinterest’in paylaşmış olduğu bilgiye göre kullanıcılarının %75’i mobil platformları kullanıyor.

Her ne kadar reklam hazırlık çalışmalarının planları paylaşılmış olsa da, reklamların ücretleri ve zamanlaması henüz paylaşılmıyor.

Şuana kadar 564 milyon dolar yatırım alan şirket, kullanıcılara resim, video ve internette ilgilerini çeken diğer nesneleri dijital bir pano da arkadaşları ve takipçileri ile paylaşma fırsatı veriyor.

Şubat ayından itibaren, pazarlama analiz şirketi olan ComScore’un raporuna göre, Pinterest’in dünya geneli kullanıcı sayısı 48.7 milyon. Araştırma şirketi eMarketers’ın paylaşmış olduğu rapora göre ise 2013 yılında 34.9 milyon kullanıcı en az ayda bir kez siteyi ziyaret etmiş ve 2014 için öngürülen rakam ise %13 artış ile 38.8 milyon kişinin siteyi en az bir kez ziyaret edeceği yönünde. Demografik olarak bakıldığında ise bu kullanıcıların, 30 milyon’a yakın bayan iken 5 milyon civarında erkek kullanıcı siteyi ziyaret ediyor.

Silikon Vadisi’nde bulunan ve hızlı büyüyen diğer startup’lar gibi Pinterest de populerlik kazanmak için gelire odaklanmaktan ziyade tanıtıma odaklandı. Ancak, şirketin CEO’su Ben Silbermann’ın paylaşmış olduğu bilgiye göre 2013’ün sonu itibariyle şirket iş modeli üzerinde çalışmalara başlamış.

Pinterest, promoted pin reklamlarını ilk defa geçtiğimiz yıl Eylül ayında duyurmuş ve reklamların nasıl olacağı konusunda kısmi olarak paylaşımda bulunmuştu. Bu hizmet, şuan ufak bir pazarlama segmenti ile test aşamasında.

Ben Silbermann’in Wall Street Journal’a vermiş olduğu röportajda, kullanıcıların normal pin’lerle olan ilgilerini reklam pin’lerine de göstereceklerini ve aynı zamanda repin özelliği sayesinde daha sonra da paylaşabileceklerini belirtiyor.

Aslında bakıldığında Pinterest, reklam odaklı gelir modeli için harika bir platform. Facebook ve Twitter’ın aksine kullanıcılar satın almak istedikleri ürünleri kendi panolarında açık bir şekilde paylaşabiliyorlar.

Bu arada son olarak şirketin değerlemesi hakkında bilgi vermek gerekirse,  her ne kadar şirket şuana kadar bir kazanç elde edemese de yatırımcılara göre mevcut değerlemesi 3.8 milyar dolar ediyor

Görsel: sproutsocial.com

Leave a Reply