İçerik Toplama (Content Curation) nedir?

İçerik pazarlaması diğer dijital pazarlama yöntemleri arasında popülerliğini korurken, kurumsal firmalar ürünleri ile ilgilenen müşterilere ulaşmakta blog’lara, makalelere, haber ve video’lara g,ven duyuyorlar. İçerik pazarlaması, kurumlara kendi pazarlarını oluşturmada değer katarken, marka bilinilirliği oluşturarak pazarda öncü bir kurum oldukları imajını oluşturmakta etkili oluyor. Bu alanda yeni trendlerden olan içerik toplama (content curation) kurumlara daha verimli bir yöntem sunmaktadır.

Nedir bu içerik toplama (Content Curation)? 

İlgili ve ilişkili içerikleri bir araya getirerek, organize etme ve yeniden değişik sosyal ortamlarda paylaşarak tek bir içeriğin oluşturacağı etkiden daha fazlasını oluşturmaktır.

Örneğin, Facebook’un pazarlama aracı olarak nasıl kullanılacağı ile ilgili bir içeriği yalnız başına paylaşmaktansa, dijital pazarlama ve sosyal medya pazarlaması gibi ilgili içeriklerle paylaşılması daha çok etki ve ses getirecektir.

İçerik toplama, okuyuculara daha çok değer katacak içeriklerin toplanması ve etkili metodlar kullarak organize edilmesi ardından da yeniden paylaşılmasıdır.

İçerik nasıl toplanır? 

İçerikler iki şekilde oluşturulur, ya kendiniz yazar ve yayınlarsınız ya da  faydalı olacağına inandığınız içerikleri değişik kaynaklardaki toplar ve yönetirsiniz. Veya hem sizin oluşturduğunuz hem de değişik kaynaklardaki içeriklerin kombinasyonu da olabilir.

Eğer başka kaynakların içeriklerini kullanacaksanız, rakipleriniz içeriklerinden uzak durun. Takipçi ve müşterilerinizin hoşuna gidecek, ilgilerini çekecek, onları bilgilendirecek ve daha da önemlisi insanların sizin müşteriniz olmasına engel olmayacak içerikleri toplamanız gerekmektedir.

Ancak, içerik toplamak demek herşeyi içerisinde barındıracak şekilde içerik toplamak değildir. En iyi etkiyi oluşturacak, niş konular ve özelleşmiş  ve okunma içeriği yüksek içerikler önemlidir.

İçerik toplama işinin faydaları nedir? 

İçerik toplama işi en kısa zamanda ürününüz ile ilgili kaynakları toparlayarak takipçilerinizin ilgisini çekebilecek içerikleri bulmanıza ve paylaşmanıza yardımcı olur. Başka kaynaklardan içerik toplamak kendinizin yeniden içerik oluşturarak yayınlamanızdan daha kısa sürecektir.

İçerik toplamak içinde stratejiler geliştirmeniz gerecektir. Oluşturacağınız stratejiler ile içerik pazarlamada başarılı olmayı ana hedef haline getirmeniz gerekir. Toplanan içerikler, müşterilerinize daha çok değer katmalı ve takipçileriniz tarafından da paylaşılmalıdır.

Ancak, orjinal olarak sizin tarafınızdan ve özellikle kendi ürün ve hizmetleriniz için oluşturmuş olduğunuz içerik ile farklı kaynaklardan toplanan içerikler aynı olmayacağı gibi oluşturacağı etki de farklı olacaktır. Dolayısıyla, başarılı olmak için hedefleri belirli olan ve kendi pazarınıza ve müşterilerinize özel içerikler oluşturmaya devam etmeniz gerekmektedir.

İçerik toplamaya başlamadan önce, bunun size ne gibi faydaları olacak, neyi amaçlıyorsunuz ne tür içerikleri toplayacaksınız bunları çok iyi belirlemeniz gerekir. Ardından içerik pazarlamasının bir parçası olarak içerik toplamaya ve topladığınız içerikleri organize ederek takipçileriniz ile paylaşmaya başlayabilirsiniz.

İçerik toplama hizmeti veren siteler ücretli veya ücretsiz olabilmektedir. Türkiye’de onedio, Amerika’da feedly ve netvibes gibi platformlar sosyal içerik toplama aracı olarak kullanıcılara farklı kaynaklardan ilgilendikleri konuları seçip takip etmelerini sağlayan platformlar olarak örnek gösterilebilir.

 

Leave a Reply