5 Kolay Instagram Pazarlama Stratejisi

5 Kolay Instagram Pazarlama taktiğiInstagram, hızla büyüyen ve potansiyeli tam olarak kullanılmayan bir sosyal medya platformu. Instagram’da satıştan tutunda yediğini, giydiğini paylaşan ve bu yolla kendine bir kariyer oluşturan kullanıcılarda yok değil. Ancak, pazarlama uygulamaları söz konusu olduğunda Instagram kullanıcıları tam olarak nasıl bir strateji izlemeleri gerektiği konusunda bilgi sahibi değiller.

Instagram kullanılarak çok daha karmaşık görünen pazarlama fikirleri uygulanabilir. Ancak, halihazırda bir planınız yoksa hangi yöne çaba göstermeniz gerektiği konusunda da bilginiz olmayacaktır. İleri düzey pazarlama taktikleri yerine çok temel ve kolay pazarlama stratejileri uygulayarak hedefinize ulaşabilirsiniz.

  • Günlük olarak Düzenli Paylaşımlar Yapın

Süreklilik, Instagram başta olmak üzere diğer tüm sosyal medya platformlarında takip edilmesi gereken birinci ve en büyük kural. Günlük düzenli paylaşımlar yapmak Instagram kullanıcılarının zararına gibi bir düşünce hakim olabilir ancak Instagram kullanıcıları son derece aktif ve platforma sadık kullanıcılar dolayısıyla yapacağınız günlük düzenli paylaşımları takipçilerinizin de sizden görmek ister.

Ne paylaşmanız gerektiği konusunda kararsızlığa düşmeyin, ne olursa olsun paylaşın. Instagram’ın sunmuş olduğu filtreleme özellikleri ile paylaşımlarınızın güzel ve etkili görünmesini sağlayabilirsiniz. Düzenli paylaşımlar yapmak sizi kalabalıktan ayıracağı gibi takipçileriniz tarafından da saygı gören ve tanınan bir profile sahip olacaksınız.

  • Hashtag kullanın

Instagram’da kuralları hashtag koyar. Hashtag kullanımı, kullanıcıların istedikleri fotoğraflara ve ilgilendikleri konulara kolayca ulaşmasını sağlar. Paylaşımlarınızda sayı olarak az hashtag kullanmayın. Daha ayrıntılı ve niş ama en önemlisi ilgili hashtag oluşturmaya çalışın. Keyhole adlı uygulama sayesinde aktif olarak aranan ve trend olarak hashtag’leri kolayca bulabilirsiniz.

  • Etkileşim Kurun

Instagram sadece beğendiğiniz veya takipçilerinizin ilgisini çekebileceğini düşündüğünüz bir sosyal medya platformu değil. Instagram sadece fotoğrafların paylaşıldığı bir platform değil, dolayısıyla etkileşim, Instagram’da hayati bir öneme sahip. Repost isimli uygulamayı kullanarak hedef kesiminizdeki kullanıcıların paylaşımlarını yeniden paylaşarak onlarla etkileşim kurabilirsiniz.

Aynı zamanda ilgilendiğiniz içerikte paylaşımlara ulaşarak onlara yorumlarda yazabilirsiniz. Beğendiğiniz fotoğrafları beğenebilirsiniz ama bu durum sizi başkalarının radarına çekmeyecektir. Başka kullanıcıları takip etmek daha iyi ve yorum yazmak en iyisidir. Böylece hem takipçi kazanır hem de yorum yazdığınız kişiler cevap vermek durumunda kalır.

  • Call to Action yapmanızı sağlayacak paylaşımlar yapın

Call to Action, kullanılması gereken bir strateji ancak Instagram biraz zor. Paylaşımlarınıza link ekleyememeniz bunun en büyük göstergesi. Dolayısıyla Twitter ve Facebook’da olan ancak Instagram’da olmayan Call to Action’lar bu platform için ciddi bir zayıf nokta. Ancak sadece link ekleyerek CTA yapacaksınız diye bir şey söz konusu değil. Kullanıcıları ve takipçilerinizi nereye yönlendirmeniz gerektiğini bilmeniz gerekiyor.Paylaşımlarınızın sonunda takip edin, yorum bırakın veya beğenin gibi yorumlar bırakabilirsiniz. Bir sonraki adımda da Profilinizde bulunan Hakkımda kısmındaki ürün veya hizmetlerinizle ilgili link’e tıklamalarını sağlamak.

  • Takipçi Kitlenizi kendiniz oluşturun

Takipçileriniz, sizin Instagram profilinizin can damarlarıdır. Birçok kullanıcı bunun farkında olmadıkları için takipçilerine pek önem vermezler. Instagram’da uygulayacağınız pazarlama stratejinizin başarılı olabilmesi için spesifik bir takipçi kitlesi hedeflemeli veya ortak ilgi alanlarınıza göre zaman içerisinde takipçi sayınızı arttırmalısınız.

Hedef kitlenizi ve takipçilerinizi oluşturduktan sonra onların ilgisini çekebilecek paylaşımlar yapmalısınız. Böylece takipçilerinizle aranızda etkileşim oluşacak ve zamanla sizin sadık takipçileriniz olacaklardır.

Hedef kitlenizdeki takipçileri belirlerken, sizinle en çok etkileşime geçen, beğenen yorum yapan kullanıcıları incelemeniz sizin yararınıza olacaktır. Ardından paylaşımlarınızla hedef kitlenizin ilgisini çekmeyi başarmış olacaksınız.

SONUÇ;

Hani derler ya “Nev’i Şahsına Münhasır” diye, işte Instagram da şuan öyle bir platform. Ancak, sağlam bir pazarlama planı oluşturmak için basit ve kolay olanlardan başlayın. Yukarı’da bahsettiğim 5 Kolay Instagram Pazarlama Stratejisi ni hemen uygulamaya başlayabilirsiniz. Zamanla pozitif sonuç aldığınızı göreceksiniz.

Sizin de listeye eklemek istediğiniz Instagram’da pazarlama taktikleri var mı? Yorum kısmında benimle ve diğer tüm okuyucularla paylaşabilirsiniz.

Leave a Reply