Markalar için Instagram kullanımının avantaj ve dezavantajları neler?

Markalar için Instagram kullanımının avantaj ve dezavantajlarıFotoğraflar, etkin görsel hikayeleştirme araçları ve Instagram fotoğraflarınızın kendi hikayelerini anlatmaları için kullanılabilecek en iyi platformlardan bir tanesi.

Bir fotoğraf paylaşım uygulaması olan Instagram hem bireysel (kullanıcıların kendi hikaye ve tecrübelerini paylaşmak ) hem de kurumsal (ürün ve hizmetlerini satmak amacıyla) kullanıcılar tarafından kullanılıyor. Yapılan paylaşımlar anından dünyanın basşka bir yerindeki kulklanıcılar tarafından da görülebiliyor. Ayrıca şirketler hem kendi markalarının tanıtımını yapmak hem de yeni müşteriler kazanarak ürün ve hizmetlerinin satışı yapmak üzere Instagram’ı bir fırsat olarak görüyor.

Instagram’ı Online Pazarlama’da Kullanmanın Avantajları

300 milyondan fazla aktif kullanıcı sayısı ile daha fazla müşteriye ulaşmak adına Instagram daha fazla fırsat sunuyor. Düşünün, bu kadar aktif kullanıcı sayısının ufak bir kısmına bile ulaştığınızda Instagram hesabı olmayan şirketlere göre çok daha iyi işler çıkarabilir çok daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Instagram, ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak için gayet ucuz bir yöntem aynı zamanda. Sahip olmanız gereken tek şey internete bağlı bir akıllı telefon ve güzel ve kaliteli fotoğraflar çekebilecek biri. Müşterileriniz veya müşteri olma potansiyeli olanlar artık akıllı telefonlarında çok daha fazla zaman geçiriyorlar. Dolayısı ile bu kullanıcıların Instagram kullanma olasılıkları ve yine sizin hesabınıza göz atma olasılıkları da bir hayli fazla.

#Hashtag

Hashtag’ın ne olduğunu daha önceki yazılarımda paylaşmıştım. Kısaca yine bahsetmek gerekirse, hashtag’ler daha çok kullanıcıya ulaşmak adına şirketlerin mutlaka kullanması gereken bir yöntem. Eğer uygun hashtag kullanımı yapılırsa, olduğunuz içerikler daha çok kişiye ulaşacaktır. Böylece markanıza daha kolay ulaşılmış olacak. Hashtag’ler Instagram üzerinde iki arama yönteminden biri olduğu için Instagram kullanıcıları paylaşılan içerikleri hashtag sayesinde görebilmektedir.

Instagarm’ı Online Pazarlama’da Kullanmanın Dezavantajları

Instagram’ı markanızın sosyal medya stratejisinde kullanmaya başlamaya karar vermeden önce, avantajları kadar dezavantajlarını da göz önünden bulundurmak isteyebilirsiniz. Instagram uygulamasını kullanmayan ve akıllı telefonu olmayan milyonlarca insan bulunmakta. Instagram sadece mobil’de kullanılan bir uygulama olduğu için bu nitelikte müşterilere ulaşmanız zor olabilir. Diğer bir dezavantajı da Instagram paylaşımlarınızda eklemiş olduğunuz web sitesi linkleri aktif değil. Web sitesi adresini yazabilirsiniz, müşterileriniz bunu görebilir ama tıklayıp web sitenize gidemezler. Aktif link olmadıktan sonra şirketler arama motorlarından istedikleri etkiyi göremeyecekler dolayısı ile SEO şirketleri ve SEO’ya yatırım yapan şirketler için bu ciddi bir dezavantaj olarak görülecektir.

Sonuç Olarak,

Çok tanındık ve bilinen büyük bir şirket olmadıktan sonra gerçekten online pazarlama dünyasına giriş ve sonucunun etkili olmasını beklemek biraz zor olur. Eğer online pazarlamaya yeni başlayan küçük bir şirketseniz, pazarlama çalışmalarınıza daha çok çaba harcamanız gerekecektir. Ayrıca, şirketinizi rakiplerinizle ve diğer populer markalar ile rekabet edecek bir pozisyona getirmeniz için zaman harcamanız ve sabırlı olmanız gerekiyor. Ayrıca, şirketinizin sunmuş olduğu ürün ve hizmetler fotoğrafı çekilmeyecek ürünler değilse mesela hizmet sektöründeyseniz Instagram sizin için yanlış bir pazarlama aracı olabilir. Yanlış bir hareket şirketinize ve markanıza zarar verebilir.

 

Leave a Reply