6 adımda Otelcilik sektöründe instagram kullanımı

İnsanlar yeni şeyleri en kolay görsel olarak öğrenirler. Görsel kullanarak mekan ve olayları hikayeleştirme son yıllarda kullanılan en etkili pazarlama yöntemlerinden bir tanesi. Bu durum Otel pazarlaması için de geçerli. Dolayısı ile pazarlamacıların büyük bir kısmının sosyal medya pazarlama stratejilerinde görsel kullanımını arttırmalarının sebebi de bu. Günümüzün en çok görsel kullanılarak paylaşılan uygulaması Instagram ve Instagram istatistikleri de bu platform kullanmanız için yeterli sebebe sahip.

Instagram 300 milyon’dan fazla aktif kullanıcıya sahip ve bu kullanıcıların %50’ye yakını 16-24 yaş aralığında. Ayrıca sık sık seyahat edenlerle de iletişim kurmak için etkili yollardan bir tanesi. Amerika’da gençlerin %30’u instagram’ı en önemli sosyal paylaşım platform olarak görüyor. Günde yaklaşık 80 milyon fotoğraf paylaşımının yapıldığı bir platform için bu yeterli sebep bence.

Eğer siz de instagramın sunmuş olduğu bu fırsattan otelinizin yararlanmasını istiyorsanız, aşağıda bu platformu nasıl kullanmanız gerektiği ile ilgili ipuçlarını bulabilirsiniz. Bu yazımı hazırlarken Eskişehir’de bulunan Abacı Konak Otel‘in instagram hesabından çeşitli örnekler sunarak konuyu anlatmak istiyorum. Yazıya başlamadan belirteyim, örnek olarak kullandığım otel ve yöneticileri ile herhangi bir ticari bağım yok, sadece instagram kullanımlarını son derece profesyonel ve başarılı bulduğum için paylaşmak istedim.

Otel’inizin hikayesini anlatan paylaşımlar yapın. Instagram sayesinde otelinizde sunmuş olduğunuz hizmetleri güzel bir biçimde paylaşabilirsiniz. Seyahat eden kişilerle oteliniz hakkında, onların keyif alacağı ve sizi anlatacak değişik içerikte fotoğraflar paylaşın.

Geçmişin izlerini bugüne taşıdık… #abacıkonakotel #abacı #konak #otel #tarih #nostalji #eskişehir

A photo posted by Abacı Konak Otel (@abacikonakotel) on

Payaşımlarınızın size özel olmasına dikkat edin ve sürekli denemeler yaparak en çok hangi paylaşımların beğeni oranı yüksek olduğunu gözlemleyin.

Takipçileriniz için yarışmalar düzenleyin. Instagram’da yarışma ve çekilişler düzenlemek hem takipçi sayınızın artmasına hem de mevcut takipçileriniz ile daha çok etkileşim kurmanıza olanak sağlar. Takipçilerinizin oteliniz ile ilgili paylaşımlarında otelinizi etiketlemeleri ve otelinize özel hashtag oluşturmaları, oteliniz ile ilgili içeriğin daha çok kişiye ulaşmasını sağlayacaktır.  

Hashtag Kullanın. Otelinize özel hashtag oluşturmanız, takipçileriniz ve diğer kullanıcılar tarafından içerik üretilmesi açısından çok önemlidir. Özel hashtag oluşturmak takipçilerinizi sizin için marka elçisi yapacaktır. Ayrıca, siz de bu fotoğrafları kullanıcı tarafından oluşturulan içerikler olarak kullanabilirsiniz.

Misafirlerinizin fotoğraflarını paylaşın. Otelinizde kalan misafirlerin paylaşımlarını kendi sayfanıza taşıyarak daha gerçekçi ve etkileşimi daha yüksek bir deneyim sunmuş olursunuz. Ayrıca, misafirlerinizin fotoğraflarını paylaşmanız otelinizde olan veya olacak etkinlikleri de duyurmak için kullanılabilir. Bu durum misafirleriniz ile sizin aranızda online bir iletişim kanalı oluşturması açısından da önemlidir.

Tatiller ve benzer etkinlikler hakkında paylaşımlar yapın. Özellikle tatil döneminde birçok Instagram kullanıcısı tatil fotoğrafları paylaşıyor ve aynı zamanda bu paylaşımlarında o tatile özel hashtag kullanıyor.

 

Belirli tatil dönemlerinde siz de benzer paylaşımlar yaparak çok kullanılan hashtaglar ile paylaşımlarınızın milyonlarca kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin, tatil için otelinizi süslediyseniz, bunun paylaşımını yaparak takipçilerinize iyi tatiller dileyebilirsiniz.

Filtre Kullanın. Instagram filtereleri kullanıcılara paylaşımlarını daha profesyonel görünmeleri açısından değişiklik yapmalarına olanak sağlar. Filtreler sayesinde instagram’daki fotoğraflarınızın kalitelerini arttırabilirsiniz. Ayrıca, filtreler sayesinde yapacak olduğunuz paylaşımlarla otelinizin online imajına katkı sağlayarak markanızın değerini arttırırsınız.

Instagram’ın otel’inizin tanıtımında kullanılabilecek başarılı bir pazarlama aracı olduğuna şüphe yok. Instagram şuan en hızlı büyüyen sosyal platformlardan biri dolayısı ile Instagram hesabı olmayan oteller hemen hesap açarak, Instagram profillerini oluşturmalılar.

Siz de çalıştığınız veya ziyaret ettiğiniz oteller ile ilgili paylaşımlar yaparken nelere dikkat ediyorsunuz? Hangi hashtag’leri kullanıyorsunuz? Yorum kısmında benimle paylaşırsanız çok sevinirim.

One Response

  1. Dilara Buldu 14 Temmuz 2018

Leave a Reply