Instagram’da yapılan üç yeni güncelleme nedir?

instagramda yapılan güncellemeler nelerGeçtiğimiz hafta Instagram’da birçok güncelleme ardarda geldi.

Birçok dijital pazarlama uzmanı, kurum ve markalar için kullanışlı olabilecek bu güncellemeler sayesinde instagram’da pazarlamanın şekli değişecek düşüncesindeyim.

Bu değişikliklerin öncelikle bir sebebi var. Instagram uygulama üzerinden gelirlerini arttırmayı amaçlıyor. Instagram’ın reklam gelirleri bu yıl 600 milyon dolara ulaştı. 2016 yılına kadar bu rakamın 1.48 milyar dolara ulaşması ve 2017’ye kadar da 2.81 milyar dolara ulaşması hedefleniyor.

Hala Instagram’da kurumsal bir hesabınız yoksa aşağıdaki üç güncelleme instagramı dijital pazarlama stratejinize eklemek için sizi ikna edecek.

Peki, Instagram’da yapılan üç yeni güncelleme nedir?

  • Portre ve Yatay Fotoğraf Paylaşımları

Instagram, kare fotoğraf paylaşımına izin veren bir uygulama olarak kullanılmaktaydı. Birçok Instagram kullanıcısı tarafından merakla beklenen bu güncelleme sayesinde artık paylaşımlarınızı kesmek, kırpmak veya yeniden düzenlemek zorunda değilsiniz.

Geniş fotoğraf paylaşımı ile ana paylaşımınızda herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yok. Görselliği harika olan, markalarla ilgili olan paylaşımlar artık çekildiği gibi instagram’da paylaşılabilecek.

  • 30 Saniye Süren Video 

Yanlış duymadınız! Instagram’da gerçekleşen büyük değişikliklerden bir tanesi de 15 saniye süren video özelliğinin Instagram’da yayınlacak video’larda 30 saniye’ye çıkacak olması.

  • Paylaş Butonları

Geçtiğimiz hafta yapılan Instagram güncellemelerinden bir tanesi de Instagram’a entegre edilen Paylaş butonları. Bu özellik sayesinde yapılan bir paylaşım anında başka kullanıcılarla paylaşılabilecek. Daha önce bir paylaşım yapıldığında başkalarının görmesi için etiketleme yapılırken artık başka kullanıcılar daha kolay bir şekilde yeni paylaşımları görebilecekler.

Takipçilerinize artık yaptığınız paylaşım arkadaşları ve sevdikleri ile paylaşmalarını söyleyebilir böylece etkili bir pazarlama stratejisi oluşturabilirsiniz.

Ayrıca paylaşmak istediğim diğer bir konu; bu hafta içerisinde Türkiye’de ilk defa instagram’da reklam veren kurum ve markalar açıklandı. Boyner Online, P&G’nin markası Pantene, Trendyol&Modagram, Turkcell’in mesajlaşma servisi Bip ile birlikte Türk Hava Yolları ve Vodafone instagram’ın ilk reklam verenleri. Anlaşılan o ki yeni özellikler ve instagram’ın büyüme potansiyeli karşısında reklam veren kurumların sayısı artacak gibi. İlk reklamlar bu ay sonunda görücüye çıkacak.

Önümüzdeki günlerde Instagram’da yeni güncellemeler ve yeniliklerin devam edeceğini düşünüyorum. Sizin de instagram’daki bu değişiklikleri kullandığınız paylaşımları yorum kısmında link ile paylaşırsanız sevinirim.

Bu makaleyi beğendin mi?
Şimdi kayıt ol ve güncellemeler ücretsiz bir şekilde doğrudan e-mail kutuna gelsin. Email adres'in asla kimseyle paylaşılmayacaktır.

Leave a Reply